Osmaši u Vukovaru
Autor: Dorijana Škoro, 23. 1. 2024.

Učenici 8.a i 8.b razreda uz pratnju razrednika Marijana Janjića i Mladena Oršolića realizirali su 22.1.2024. terensku nastavu u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Učenici su imali priliku sudjelovati na predavanjima Domovinski rat i Bitka za Vukovar upoznati s osnovnim društveno-političkim odrednicama uoči napada na Vukovar, zbivanjima do sloma obrane grada, gospodarskim razvojem i nacionalnom strukturom stanovništva. Obišli su izložbene prostore u sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar – eksponate vojno-civilnih vozila i letjelica koji su korišteni u obrani grada. Razgledali su Gradski muzej Vukovar koji se nalazi u dvorcu Eltz.

U Muzeju vučedolske kulture učenici su pratili prostor i razvoj, svakodnevni život, obrt, vjerovanja i obrede starih Vučedolaca. U crkvi sv. Filipa i Jakova pozorno su slušali izlaganje domaćina o stradanju i u dirljivoj tišini napustili prostor crkve.

Obilazili su memorijalna mjesta u Vukovaru. Posjetili su Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata paljenjem svijeća, Masovnu grobnicu Ovčara, Kukuruzni put – Put spasa i vukovarsku bolnicu.

Za vrijeme boravka u memorijalnom centru, osmaši su sudjelovali u Školi mira nakon koje su se natjecali u kvizu znanja. Tu su se okupili učenici iz još četiri škole koji su uz našu školu bili na terenskoj nastavi. Spoznaje s terenske nastave postale su trajna znanja, a učenici su ponovno osvijestili da žrtvu, stradanja i patnju vukovaraca treba cijeniti i poštovati.