Knjige i knjigoljupci
Autor: Marijan Oršolić, 15. 11. 2016.

Knjige i knjigoljupci

Svatko je barem jednom pročitao nekakvu knjigu. Pojedini su i dalje nastavili čitati i ploviti u potpuno drugačiji svijet. Neki su ljuto uzdahnuli i bacili knjigu na pod pa se otišli tužiti mami kako im je oduzela vrijedne sate igre. No, svatko može zavoljeti čitanje, samo je potrebno naći pravi tip knjige i prikupiti malo dobre volje.

Svaka je knjiga, priča ili pjesma nečiji trud. Ne može se svaka knjiga nekome sviđati jer, zapravo, dok čitamo, tražimo sebe. To je samo jedan od razloga zašto moramo biti zahvalni što knjige postoje! Sada već mogu u glavi ponoviti da je na ideju izuma tiskarskog stroja došao Johannes Gutenberg pa usput mu i zahvaljujem. Knjige su nam vodiči kroz život. U njima  se možemo prepoznati i uvidjeti kako se ponašamo tj. kako se trebamo ponašati. Djeca najviše vole čitati dok su manja, a posjet knjižnici uvijek je uzbudljiv. Kada krenu u školu, kod većine ta ljubav prestaje, zapravo pretvara se u dosadu i izbjegavanje čitanja. Najčešće čitanje koje imamo u školskom razdoblju života je LEKTIRA. Lektira bi trebala biti znanje koje moramo usvojiti i često te dosadnije knjige imaju veliku pouku i kriju većinu naše kulture i povijesti. Takva djela također trebamo čitati i potruditi se razumjeti ih, a ne samo proletjeti po redcima i brojiti koliko nam je stranica ostalo do kraja. Postoje i zanimljivije knjige iz kojih također možemo mnogo toga naučiti. U Gradskoj ili školskoj knjižnici svatko može pronaći knjigu za sebe. Kada ju nađete, nećete moći prestati čitati i polako ćete gubiti dah. To je iskustvo zaista neprocjenjivo, a ne košta nas ništa. Kada u knjizi nađete lik koji je poput vas, na neki ćete način moći prevrnuti cijeli svoj život i dodavati u njega svakojake lijepe stvari kao iz čarobnog šešira. Ne kaže se bez razloga da su načitani ljudi puni znanja, jer su nam knjige hrana umu. Za doručak jedna jutarnja pjesma, za ručak pustolovina i potraga, a za večeru spavanje pod zvijezdama i put u najljepše snove u bajkama ili uspavankama. Naravno, za nekoga su Princezini dnevnici, Mali princ, Gimnazijalka, Harry Potter, Hoću biti posebnaaaaa, Imaš fejs...Tako ćemo biti ispunjeni i sa zadovoljstvom krenuti u novi dan, kao i vaš lik iz knjige. Ne smijemo dopustiti da knjige izumru, a da tehnologija preuzme svijet. Zar nije ljepše uzeti knjigu u ruke i izvaliti se na krevet pa otputovati  s Kokom do Pariza ili proći kroz još jedan dan Pauline P., nego buljiti u mobitel i otići spavati bez ikakvih doživljaja ili misli. Netko poželi i sam napisati knjigu.Jednostavno, daje svojoj mašti i umu neka plove kamo god žele! Svaka je knjiga inspiracija za nove ideje iz kojih će se izroditi sasvim novi svijet. Književnicima smo svakako dužni jer bez njih svijet ne bio isti. Iako se čini da premalo ljudi čita, oni koji čitaju, naprave bezbroj lijepih djela i uljepšaju život sebi i drugima.Knjiga se ne može mjeriti ni sa jednim mobitelom, računalom ili tabletom. Svaka knjiga otkriva samo jedan djelić mašte koji je, iako malen, vrlo važan. Važne su nam za život kao i voda. Samo što knjige ne možemo zagaditi, niti mogu presušiti. Uvijek će postojati jer, kako kaže učiteljica, u životima drugih u knjigama pronalazimo djeliće sebe pa se tako sami sebi otkrivamo i upoznajemo iznutra.
 Lakše shvaćamo sebe i druge, a o razbibrizi i ugodi čitanja da ne govorim. Knjige su pravo bogatstvo i sretni smo što su danas dostupnije nego ikad.

Vaša Nina

Nina Matanović 7.b
( Mentorica: Radojka Matić )