Nezaboravno putovanje u Slavonski Brod
Autor: Marijan Oršolić, 24. 4. 2018.

Piše: učiteljica Ruža Mikić

Učenici petih razreda naše škole, u četvrtak 19.4.,posjetili su Slavonski Brod po programu izvanučioničke nastave. U pratnji su im bili razrednici Jelena Sremac i Stjepan Lešić  te učiteljice hrvatskoga i engleskoga jezika Ruža Mikić i Iva Majačić.

Iako su učenici ovaj put shvaćali kao izlet, na kraju su zaključili da je bilo veoma poučno i zanimljivo, pamtljivije nego uobičajeni rad u učionici.

Redosljed posjeta

• Crkva i samostan Presvetog Trojstva
  • Tvrđa Brod
  • Muzej tambure
  • Kazališna predstava „Bratac Jaglenac i sestrica Rutvica“
  • Ručak
  • Središnji brodski trg-Korzo

Fotografije s izleta možete pogledati ovdje.

Također borbu protiv turaka pod vodstvom Franje baruna Trenka možete pogledati u ovoj video snimci.

Što su sve naučili?

Sat razrednika-ponašanje u javnom prijevozu, ponašanje na javnim mjestima i u kulturnim ustanovama

Hrvatski jezik-život i djelo Ivane Brlić-Mažuranić i Dragutina Tadijanovića, kazališna umjetnost

Vjeronauk-povijest crkve Presvetog Trojstva i samostana

Povijest-naši narodi u doba Turaka, obrana i čuvanje domovine(u nekim prikazanim povijesnim događanjima su i sami sudjelovali, npr. Bitka s Turcima, rad u kovačnici… )

Put je dakle bio dobro osmišljen, bogat sadržajima, veoma poučan i nezaboravan.

Evo i nekoliko dojmova učenika:

„Najviše mi se svidjela predstava,zanimljivo,zabavno,a djeca glumci odlični.“-Bruno D.

„Barun Trenk je bio super.Neki učenici su sudjelovali u zamišljenoij bitci s Turcima.Trenkovi panduri su naravno pobjedili.“-Danijel Ž.

„Bilo mi je najbolje u Muzeju tambure jer je bilo zanimljivih i neobičnit tambura kakvih danas nema.“-Matea Z.

„Nezaboravno,bio sam kovač,kovao sam potkovu za konja.Nije to lak posao,koliko je samo ljudi trebalo da opreme vojnike za borbu.“-Ivano Č.

„Ja sam imao pušku kao Trenkov pandur,nisam ni zapucao,a Turci su pali,nastavnica kaže od straha kad su ugledali našu naoružanu vojsku.“-Filip G.

„Najviše ću pamtit predstavu,kostimi,glazba,svjetlosni efekti-nezaboravno!“-Mihaela G.

„Meni je najljepša crkva Presvetog Trojstva,raskošna,obnovljena su tri oltara u pozlati.“-Ema G.

„Mene se dojmio uniformirani pisar koji nam je ispisao dozvole za kretanje po vojnom objektu-Tvrđi.“-Bruno I.

Učiteljica Ruža Mikić i učenici 5.a i 5.b razreda