UZ "PČELICA"
Autor: Ljubica Korov, 26. 2. 2013.

UZ Pčelica osnovana je 13. rujna 2007. godine i okuplja u svoje četiri sekcije oko100 učenika koji svojim marljivim radom bilježe zapažene rezultate.

Etno sekcija šara tikvice, njegujući tradiciju našeg šokačkog kraja. Šarene tikvice prepoznatljiv su suvenir županjske Posavine. Tajnu izrade pokazala je članovima zadruge vanjska suradnica Kata Žigmundovac koja još uvijek izrađuje šarene tikvice i u 80. godini života. Upravo tim umijećem UZ „Pčelica“ predstavila se na Državnoj smotri u Puli 2009.god. gdje je osvojila 1. mjesto u kategoriji naučno-istraživačkih radova s temom „Povijest oslikavanja tikvica u županjskom kraju“.

Grupa vezilja njeguje izradu narodnog veza u sekciji su učenici od 2. do 6. razreda pokazali su izuzetnu marljivost i strpljivost vezući, miljetiće, jastučnice, pregače i time pokazujući svu ljepotu prepoznatljivih motiva bogate Šokadije.

Likovna sekcija obuhvaća dvije grupe u kojima učenici bojaju različite staklene predmete (bočice, vaze, zdjelice), izrađuju prigodne čestitke te nakit od fimo mase, perlica i žice. Posebno ističemo izradu vrećica kako bi kod učenika podigli svijest o zaštiti okoliša i dali svoj doprinos štiteći prirodu od plastike. Oslikavaju svilene marame, a uveli smo i pletenje i heklanje šalova od vune što je jako dobro prihvaćeno. Zarađeni novac uložili smo u kupnju novog materijala za rad i pomogli smo potrebitim učenicima i dali prilog za ekskurziju.  Okušali su se i u izradi keramičkih predmeta – ukrasnih pločica s magnetićima.

Sapuni s mirisom lavande i ruže bili su hit na prodajnoj izložbi u prostorima škole.

UZ „Pčelica“ redovito sudjeluje na županijskim smotrama učeničkih zadruga na kojima smo dobili priznanje za aktivnost te novi proizvod eko vrećice. Također sudjeluje i na manifestacijama u gradu od kojih je najpoznatije Šokačko sijelo, a povodom Dana muzeja zadrugari su se aktivno uključili u radionicu „Pletenje šibom“ gdje su pokazali zanimanje i spretnost za to umijeće iz bogate etno baštine našeg kraja.

Voditeljice sekcija: Ruža Mikić i Lidija Baotić za vezilje, Josipa Vincetić za likovne sekcije, a Slavica Kuzmić i Marlena Galović za etno sekcije.

Voditeljica zadruge: Slavica Kuzmić

Kontakt:

Slavica Kuzmić – voditeljica UZ „Pčelica“

E-mail: slavica.kuzmic@gmail.com , os-m.lovraka@vk.t-com.hr

Telefon: 098/9188763