Stiže nam Božić !!!
Autor: Ljubica Korov, 23. 12. 2013.

Božić je obiteljski blagdan, kada slavimo Isusov rođendan

Božić je obiteljski blagdan, kada slavimo Isusov rođendan. Isus je sin Boga Oca i Bog sam, koga Otac posla da ljude okupi u jednu veliku obitelj.

Vrijeme, četiri nedjelje prije Božića zove se Advent ili Došašće. Obilježavamo ga vijencem s četiri svijeće. Svaku svetu nedjelju palimo jednu svijeću. Zadnja se pali točno na Božić.

Pšenicu sijemo 11. prosinca za sv. Luciju koja je simbol novoga života i zamolba Bogu za plodnu iduću godinu. Kad Božićni blagdani završe pšenicom se hrane ptice, kako se ništa iz tog svetog vremena ne bi bacalo.

Dan prije Božića zove se Badnjak. Ime dolazi od glagola bdjeti, jer se na Badnju večer bdije čekajući Isusovo rođenje.

Badnjak - drvo, unosi se u kuću na Badnje jutro simbol topline i radosti.

U kuću se unosi i slama simbol Isusovog rođenja u štalici.

Roditelji s djecom ukrašavaju Božićno drvce. Ispod drvca postavljaju se jaslice, simbol iščekivanja Isusovog rođenja i darova.

Pale se svijeće, jer su znak svjetlosti koje je Isusovo rođenje donijelo svijetu.

Za vrijeme Badnjaka se posti. Peče se kruh sa znakom križa. Odlazi se u crkvu na Malu ili Veliku polnoćku.

Prvi dan Božića radujemo se što je obitelj na okupu i ne ide se nigdje. Drugi dan obilazimo rodbinu, prijatelje i one koji su sami, tužni i nemoćni.

Nakon Božića svećenik odlazi blagosiljati kuće i stanove. Dočekuju ih uljudni ukućani, a na odlasku ih domaćin nagrađuje darovima.

U našem gradu, našoj školi osjeti se božićno ozračje. Ulice osvijetljene raznobojnim lampicama, uređeni i ukrašeni izlozi za tu prigodu.

U školi uređeni panoi, okićeni borovi. Prije nastave i pod odmorima šire se s razglasa zvuci poznatih pjesama: Djetešce se rodilo, Radujte se narodi, Tiha noć, sveta noć...

Ove godine učenici nižih razreda s učiteljicama: Z. Dominković, M. Rajković, Lj. Zovkić, M. Živanović, M. Ahmagić Galović, R. Matić, M. Knežević Baračević K. Matić Benčik uz tehničku potporu S. Lešića pripremili su kratak, ali lijep božićni i novogodišnji program za učenike, za buduće prvašiće, roditelje i učitelje.U sklopu programa i ravnatelj Marijan Oršolić nazočnima čestitao je nastupajuće blagdane. Poželio je mnogo radosti, sreće, ljubavi i zajedničkog druženja. Biti roditelj znači i zajednički obavljati neke poslove. Svaki dan proveden s Vašom djecom dok su mali , puno će im značiti kada budu veliki.

Nakon lijepo izvedenog programa, zadovoljni sretni i veseli pošli smo svojim domovima s željom da sva djeca i svi odrasli u svijetu dočekaju božićne i novogodišnje blagdane u miru.

Ljubica Korov, dipl.knjižničar